Toyota Mirai otrzymała tytuł najlepszego samochodu w kategorii aut z ogniwami paliwowymi w konkursie Electric and Hybrid Awards magazynu AutoVolt – wiodącego brytyjskiego magazynu konsumenckiego, poświęconego samochodom hybrydowym i elektrycznym. Electric and Hybrid Awards to jedyny w wielkiej Brytanii konkurs motoryzacyjny, który dotyczy wyłącznie samochodów z napędami alternatywnymi.

Jonathan Musk, założyciel i redaktor naczelny AutoVolt skomentował: „Mirai to pierwsza Toyota napędzana ogniwami paliwowymi dostępna na rynku, ale wydaje się, jakby japońska firma produkowała ją od dekad. W tym samochodzie nie ma żadnych kompromisów, jest w pełni funkcjonalny i dopracowany. Jurorzy docenili ambicję japońskiego producenta, która pchnęła go do wprowadzenia na rynek pionierskiego auta wodorowego”. Musk dodał także, że pojawienie się Mirai na rynku to wystarczający argument, żeby inwestować w rozbudowę infrastruktury wodorowej.

Toyota Mirai zadebiutowała w Europie w ubiegłym roku. Od tamtej pory ten przełomowy samochód systematycznie trafia na kolejne rynki – obecnie jest dostępny w 7 krajach Starego Kontynentu, a także w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Mirai jest w pełni funkcjonalnym sedanem średniej wielkości o przestronnej kabinie i bagażniku, który zamiast silnika spalinowego wykorzystuje silnik elektryczny zasilany prądem z ogniw paliwowych. Paliwo przechowywane jest w dwóch lekkich i niezwykle wytrzymałych zbiornikach na wodór, wykonanych z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym i szklanym.

Nowatorski układ napędowy powoduje, że auto porusza się bardzo cicho i płynnie, nie emitując przy tym żadnych spalin. Jedynym produktem ubocznym reakcji tlenu i wodoru, w której powstaje prąd, jest woda. W przeciwieństwie do samochodów elektrycznych, Mirai nie wymaga długiego ładowania baterii, a tankowanie wodoru trwa około 3 minut.

 

Źródło:
http://www.autovolt-magazine.com

http://blog.toyota.co.uk