Ruszyła sprzedaż Toyoty Mirai w Danii. Pierwszy samochód został już odebrany przez swojego nowego właściciela, Jacoba Krogsgaarda, CEO firmy H2 Logic, która zajmuje się budową stacji tankowania wodoru.

Jacob Krogsgaard przyjechał do salonu STS Biler w Herning z żoną Rikke i dwiema córkami. Cała rodzina była bardzo przejęta, gdy odbierała kluczyki do swojego samochodu. Wręczył im je Kristian Krapper, prezydent Toyota Denmark.

To wyjątkowy dzień, nie tylko dla Toyoty, pana Krogsgaarda i jego rodziny, ale także dla Danii. To pierwszy krok w ekscytującej podróży naszego kraju do parku samochodów nieemitujących spalin – powiedział Kristian Krapper.

Pan Krogsgaard złożył zamówienie na pierwszy seryjny samochód na ogniwa paliwowe wiele miesięcy temu, gdy tylko dowiedział się, że Toyota wprowadzi Mirai również do Danii jako jednego z pierwszych państw na świecie. Od tamtej pory nie mógł się doczekać dnia, w którym wsiądzie do tego niecodziennego auta.

„Jestem bardzo dumny, że zostałem pierwszym właścicielem Toyoty Mirai w Danii. To z całą pewnością samochód przyszłości. Już nie mogę się doczekać pierwszej przejażdżki z moją rodziną naszym własnym autem, które emituje wyłącznie wodę” – powiedział Jacob Krogsgaard.

Wybór Danii na jeden z pierwszych krajów, w których debiutuje Toyota Mirai, nie jest przypadkowy. Jest to jedyne państwo na świecie dysponujące ogólnokrajową siecią stacji tankowania wodoru. Siedem stacji zbudowanych w strategicznych miejscach pozwala przejechać kraj wzdłuż i wszerz bez obaw, że w baku zabraknie wodoru do napędzania auta. Dodatkowo, samochody na ogniwa paliwowe są w Danii zwolnione z podatku rejestracyjnego do 2019 roku.

Toyota Mirai to pierwszy na świecie seryjny samochód napędzany ogniwami paliwowymi, efekt ponad dwudziestu lat badań Toyoty nad napędem wodorowym. W pracach badawczych Toyota stale korzystała ze swojego ogromnego doświadczenia w dziedzinie napędów hybrydowych. Ogniwa paliwowe produkują w reakcji wodoru i tlenu energię elektryczną, która zasila silnik elektryczny napędzający koła. Mirai nie emituje żadnych spalin, a jedynie wodę.

Wodór dostępny na stacjach tankowania jest w Danii produkowany w 100% przy użyciu energii z elektrowni wiatrowych. Toyota Mirai jest obecnie dostępna także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W przyszłym roku trafi na rynek belgijski.++