Wodorowe
22-09-2016
Dążąc do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla związanej z działaniem firmy, Toyota uzupełniła system zasilania zakładu Honsha w prefekturze Aichi o pionierskie rozwiązanie wykorzystujące stacjonarne wodorowe ogniwa paliwowe.
Zestaw wodorowych ogniw paliwowych o mocy 3,5 kW został uruchomiony 12 sierpnia. To pierwsze komercyjne wykorzystanie tego rozwiązania, które powstało z myślą o zasilaniu małych biur.
Przedsięwzięcie jest elementem projektu budynku bezemisyjnego, realizowanego w ramach ogłoszonego przez Toyotę w ubiegłym roku programu Plant Zero CO2 Emissions Challenge. Stopniowemu zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla związanej z działaniem zakładu służy szereg środków, począwszy od zachęcania pracowników do oszczędzania energii przez wyłączanie zbędnych w danym momencie urządzeń, takich jak oświetlenie czy klimatyzacja i korzystanie z naturalnego światła i przewietrzania (co może zmniejszyć zużycie energii i emisję CO2 nawet o połowę), po inteligentne zarządzanie energią i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Oprócz ogniw paliwowych, w systemie zasilania obiektu zastosowano panele fotowoltaiczne oraz zestaw akumulatorów do przechowywania nadmiaru energii. W zestawie tym wykorzystano pochodzące z recyklingu akumulatory trakcyjne z hybrydowych samochodów Toyota Prius. Całością zarządza system komputerowy, w zależności od sytuacji wybierający najbardziej efektywne ekologicznie źródło zasilania, a ciepło wytwarzane przy pracy ogniw paliwowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku.
Dane zebrane podczas eksploatacji systemu zasilania zostaną wykorzystane przez Toyotę w pracach nad dalszym rozwojem ekologicznych źródeł energii, w tym wodorowych ogniw paliwowych, oraz rozwiązań, które pozwolą zrealizować cel, jakim jest wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla.
Samochód na ogniwa paliwowe
W grudniu 2014 roku Toyota wprowadziła na rynek swój pierwszy seryjny model napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi – model Mirai. Jest to średniej wielkości sedan napędzany silnikiem elektrycznym, zasilanym energią produkowaną przez zestaw ogniw paliwowych znajdujących się na pokładzie auta. Samochód odzyskuje ponadto energię z hamowania, tak jak samochody hybrydowe Toyoty. Mirai dysponuje obecnie najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym napędem wodorowym na rynku. Silnik elektryczny ma moc 154 KM i maksymalny moment obrotowy 335 Nm. Auto przyspiesza do 100 km/h w 9,6 s i rozpędza się maksymalnie do 178 km/h.
Mirai tankuje się jak każdy konwencjonalny samochód – wystarczą 3 minuty, żeby pełny zbiornik wodoru zapewnił zasięg od 550 do 750 km. Wodór jest zmagazynowany pod ciśnieniem 700 barów w dwóch trójwarstwowych zbiornikach z kompozytów z włókna węglowego i szklanego o łącznej pojemności 122,4 l. Do pokonania dystansu 100 km wystarcza 0,8 kg wodoru.