Pracownicy montowni silników Forda w hiszpańskiej Walencji używają specjalnego kombinezonu, wykorzystującego zaawansowany system śledzenia ruchów ciała. W system pilotażowy, stworzony przez Forda i Instituto Biomecánica de Valencia, zaangażowanych zostało 70 pracowników w 21 strefach pracy.


Ford stosuje na linii montażowej technologię śledzenia ruchów ciała – tzw. body tracking, dzięki której gwiazdy sportu doskonalą technikę. Technologia Body Tracking wykorzystywana jest także w branży gier wideo (dzięki niej - uzyskuje się powtarzalność ruchów, która ułatwia identyfikację postaci/bohaterów).

Technologia player motion zazwyczaj rejestruje sposób, w jak sportowcy biegną, wykonują skręty, umożliwiając trenerom uwolnienie potencjału gwiazd w realnym świecie, a twórcom gier odwzorowanie ich ruchów na ekranie. Ford wykorzystuje ją do projektowania mniej obciążających stanowisk pracy i poprawy jakości produkcji.
„Efekty badań pokazały, że dzięki technologii śledzenia ruchu, niewielkie zmiany w sposobie poruszania się mogą przynieść ogromne korzyści” - powiedział Javier Gisbert, kierownik działu produkcji w fabryce silników Ford Valencia. „Zmiany wprowadzone z użyciem nowej technologii na stanowiskach pracy mogą ostatecznie wpłynąć na komfort pracowników, nawet w najdłuższym dniu roboczym.”

Inżynierowie czerpali inspirację z kostiumu pokazanego na targach, dzięki któremu roboty mogły odtworzyć ruch człowieka, a następnie zastosowali go w miejscu pracy, w którym w tym miesiącu rozpoczęła się produkcja nowego Forda Transita Connect.

Obcisły kombinezon posiada 15 małych czujników śledzących ruch światła połączonych z bezprzewodowym odbiornikiem. System śledzi ruchy osoby w pracy, ze szczególnym uwzględnieniem ruchów głowy, szyi, ramion i kończyn. Ruch rejestrowany jest przez cztery wyspecjalizowane kamery śledzące- podobne do tych zazwyczaj połączonych z konsolami do gier komputerowych- umieszczane w pobliżu pracownika i przechwytujące obraz w postaci trójwymiarowej, szkieletowej animacji sylwetki.

Specjaliści ergonomii wykorzystują później te dane, aby pomóc pracownikom w zachowaniu prawidłowej postawy. Pomiary przechwytywane przez system, takie jak wysokość pracownika, czy długość ręki, są używane do projektowania warsztatów pracy, dzięki czemu mogą one być lepiej dopasowane do ich postury.

Ford rozważa wdrożenie systemu w innych europejskich zakładach produkcyjnych. Jest to część trwających od 2003 r. działań Forda, których celem jest zmniejszenie liczby wypadków w miejscu pracy, uzyskiwanych dzięki wprowadzeniu technologii poprawiających ergonomię oraz wykorzystaniu danych do zmian w procesach produkcyjnych.